Procesy technologiczne

Procesy technologiczne

Jesteśmy istotną częścią polskiego dziedzictwa wzorniczego i przemysłowego. W naszej fabryce w Jasienicy, założonej w 1881 roku, kontynuujemy produkcję krzeseł zgodnie z metodą Michela Thoneta. To on opracował technologię gięcia drewna bukowego poprzez nasycanie go parą wodną, co umożliwia gięcie i zapewnia trwałość żądanego kształtu. Oprócz ręcznie giętych krzeseł według projektów znanych designerów, rozwijamy nowe technologie we współpracy z centrum badawczo-rozwojowym Paged LabTech. Naszym celem jest wzbogacanie mebli o nowe atrybuty jakości i nowe obszary zastosowań. Odpowiedzialnie wdrażamy zasady zrównoważonego rozwoju zarówno w procesach produkcyjnych, jak i w dążeniu do uzyskania jak najmocniejszej trwałości naszych mebli, abyś mógł z nich korzystać wiele lat. Poznajcie technologie którymi się posługujemy i które sprawiają, że świat mebli staje się jeszcze bardziej ekscytujący.

Produkcja mebli

Zanim się zagłębicie w opis procesu produkcji, zabierzemy Was do modelarni – jednego z kluczowych obszarów w naszej fabryce. To tutaj wizja projektanta, dotycząca krzeseł czy stołów, nabiera kształtu w rękach naszych doświadczonych konstruktorów i technologów. To także miejsce, gdzie powstają wzory mebli, oprzyrządowania oraz elementy do dalszej produkcji.

Nasz proces produkcyjny rozpoczyna się na placu drzewnym, gdzie odbieramy transporty drewna w różnych postaciach, takich jak fryzy, tarcica, kloce lub wyrzynki łuszczarskie. Surowiec układamy w stosy i poddajemy procesowi sezonowania. Jednym z kluczowych etapów jest suszenie drewna, aby uzyskać odpowiednią wilgotność zgodną z daną technologią.

Na wydziale obróbki mechanicznej wykorzystujemy szlifierki, frezarki, kopiarki oraz obrabiarki CNC do frezowania drewna, nawiercania, wycinania podzespołów, stelaży i różnych kształtów. Tutaj znajdują się również prasy do klejenia podzespołów oraz tokarnia.

Kolejnym ważnym obszarem jest wydział pras hydraulicznych, zwany deseczkownią, gdzie produkujemy kształtki, znane jako sklejka profilowa. Z tych elementów tworzymy deski, kubełki siedzeniowe, oparcia, profile poręczowe i proste sklejki. Przeszlifowujemy, wytłaczamy wzory i tworzymy “relify”.

Serce naszej fabryki to giętarnia. W specjalnych parnikach przygotowujemy drewniane elementy, które następnie nasi mistrzowie gną ręcznie i maszynowo za pomocą giętarek obrotowych i skrzydłowych. Kolejnym etapem jest sezonowanie, aby utrwalić nadany kształt.

Na wydziale obróbki mechanicznej przy użyciu maszyn analogowych produkujemy deski i wstawki, frezujemy, łączymy i kleimy elementy, które następnie szlifujemy różnego rodzaju szlifierkami (pionowymi, stołowymi i obwodowymi). Elementy te przechowujemy w magazynie.

Zanim powstanie gotowe krzesło, na wydziale montażowym łączymy podzespoły, takie jak oparcia i siedziska. W śrubarni składamy krzesła, dostosowujemy ich wysokość, określamy kolor, a następnie przenosimy je do lakierni, zwanej również natryskownią. Tam pokrywamy je bejcą, wodorozcieńczalnymi lakierami czy emalią. Na krzesła z ruchomymi metalowymi łącznikami, takimi jak Axis, nakładamy olej.

W tapicerni krzesła nabierają miękkości. Tutaj tworzymy płaskie tapicerki na siedziska, a także tapicerujemy całe meble, wycinając materiał, szyjąc pokrowce oraz oklejając siedziska i oparcia pianką.

Zanim meble zostaną zapakowane i wysłane, przechodzą proces sezonowania, który trwa od 12 do 24 godzin. W pakowni dodajemy ślizgacze, mocujemy tapicerki i etykietujemy.

Ważnym obszarem fabryki jest także miejsce dedykowane testom mebli. Tutaj, korzystając z zakupionych maszyn testowych, sprawdzamy ich wytrzymałość. Jest to istotne zarówno dla nas, dla was, jak i dla środowiska. Nasze meble są często używane przez hotelarzy, restauratorów, właścicieli barów, kawiarni i przestrzeni publicznych, gdzie intensywność użytkowania jest wyższa niż w warunkach domowych. Dzięki inwestycji Paged LabTech we własny sprzęt, mamy pewność, że zarówno konstrukcja jak i wykonanie mebla spełni wasze oczekiwania.