Warsztaty Renowacji Krzeseł: Stwórz Swoje Własne Dzieło Sztuki!

Warsztaty Renowacji Krzeseł: Stwórz Swoje Własne Dzieło Sztuki!

Warsztaty Renowacji Krzeseł: Stwórz Swoje Własne Dzieło Sztuki!

Z przyjemnością zapraszamy na wyjątkowe warsztaty renowacji krzeseł, które odbędą się 13 listopada 2024 roku w Ogródku Tradycji w Jasienicy. Warsztaty poprowadzi Pani Katarzyna Brożek, pasjonatka renowacji mebli, która z chęcią dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. W związku z tym postanowiliśmy zadać jej kilka pytań, aby lepiej poznać jej historię oraz inspiracje.

Jak zaczęła się Pani przygoda z renowacją krzeseł?

Moja przygoda z renowacją krzeseł i pozostałych mebli zaczęła się, właściwie kiedy zaczęłam swoje dorosłe życie i poniekąd wynikała trochę z potrzeby, trochę z chęci posiadania czegoś nietuzinkowego i oryginalnego. Wprowadziliśmy się do starego domu po dziadkach, w którym było całe mnóstwo mebli. One nie tylko miały duszę, ale były też pamiątką rodzinną.  Postanowiliśmy je zachować. A że wymagały one odnowienia, to sama się za to zabrałam i małymi krokami -zdobywając wiedzę z książek, czasopism -, metodą prób i błędów doskonaliłam swoje umiejętności. Bardzo szybko odkryłam, że uwielbiam to robić i tak zostało do dziś. 

Czy pamięta Pani swój pierwszy odnowiony mebel?

Oczywiście! Pierwszym meblem, który odnowiłam, były gięte krzesła do kuchni. Pamiętam, że miały piękny niebiesko-lawendowy kolor. Mam je zresztą do dziś.

Jakie techniki renowacji Pani preferuje?

Dobór techniki jest zawsze zależny od mebla, z którym pracuję. Inaczej podchodzę do mebli z wysokogatunkowego litego drewna lub pięknie fornirowach, a inaczej do starych mebli użytkowych po naszych dziadkach, pochowanych zwykle na strychach. Jeszcze innego spojrzenia wymagają meble z okresu PRL-u czy całkiem współczesne, wykonane często z okleinowanej płyty. 

Czasem wskazane jest zachowanie oryginalnego wyglądu mebla, innym razem można sobie pozwolić na zabawę z farbą i kolorem. Osobiście najbardziej lubię chyba technikę postarzania, jestem w tym mistrzynią. Lubię patynę i meble nadgryzione zębem czasu. Dlatego często sięgam po farby kredowe i woski, bo one pozwalają zachować autentyczność i charakter starych mebli. Dla uzyskania bardziej nowoczesnego efektu sięgam po farby akrylowe, lakiery.

Jakie są najczęstsze błędy przy renowacji krzeseł, które mogą wpływać na ich trwałość lub wygląd?

Po pierwsze niewłaściwe przygotowanie mebla. Często tak bardzo się spieszymy, zeby uzyskać efekt końcowy, że pomijamy ten trochę żmudny, ale jakże istotny etap prac. W efekcie farba bądż lakier moga nam odchodzic, co jest bardzo deprymujące. Po drugie niewłaściwy dobór narzędzi, co może utrudnić pracę. Niewłaściwy dobór materiałów. Warto skupić się na charakterze naszego krzesła i pomyśleć jaki efekt chcemy uzyskać i w jakim otoczeniu ma się ono znaleźć i dopiero wówczas dokonywać wyboru materiałów – farb, tkanin. Oczywiscie istotne jest też zadbanie o właściwą stabilizację krzesła, gdyż z upływem czasu niektóre krzesła stają się chybotliwe.

Czy uważa Pani, że renowacja mebli może pomóc w walce z masową produkcją?

Zdecydowanie tak. Renowacja mebli spełnia wiele funkcji – jest sposobem na walkę z masową produkcją, wpływa na ochronę środowiska, na ilość wytwarzanych śmieci. Mogę śmiało powiedzieć, że pełni też funkcje terapeutyczne. Samodzielnie wykonana twórcza praca relaksuje i daje mnóstwo satysfakcji.  

 Rynek jest zalany tanimi meblami marnej jakości, których żywotność ogranicza się do kilku lat. Zaśmiecamy więc planetę w zastraszającym tempie. Ogromną rolę w powstrzymaniu tego procesu odgrywają  producenci mebli tacy jak Paged oferując produkty  wysokiej jakości z doskonałych surowców i o uniwersalnym wzornictwie, które będą służyły nie tylko nam, ale następnym pokoleniom. Oczywiście zmieniają się trendy, ale bazując na solidnej podstawie, możemy nasze meble dostosować do aktualnych potrzeb poprzez zmianę koloru, tapicerki, czy dobór dodatków. Do tego oczywiście jest potrzebna świadomość konsumenta, który przy wyborze mebli będzie kierował się trwałością i jakością i dobrem planety, jakkolwiek patetycznie by to nie zabrzmiało. Dlatego istotna jest edukacja i wzbudzanie świadomości.

Jak podchodzi Pani do zachowania charakterystycznych detali i wykończeń krzeseł?

To zależy od konkretnego mebla. Jeśli mam do czynienia z nietuzinkowym egzemplarzem z charakterystycznymi tłoczeniami, zdecydowanie stawiam na przywracanie oryginalnego wyglądu. Z kolei w przypadku krzeseł bardziej uniwersalnych, pozwalam sobie na większą swobodę i stylizację, dopasowując je do wnętrza.

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach?

Warsztaty to doskonała okazja, aby nauczyć się praktycznych umiejętności, a także stworzyć coś unikalnego i osobistego. Uczestnicy będą mieli szansę na własnoręczne odnawianie krzeseł pod moim okiem. To nie tylko rozwija kreatywność, ale także przynosi wiele radości i satysfakcji z pracy twórczej.

Szczegóły wydarzenia

Dołącz do nas i stwórz swoje własne dzieło sztuki! Zainspiruj się doświadczeniem Pani Katarzyny Brożek i przekonaj się, jak satysfakcjonująca może być renowacja mebli. Czekamy na Ciebie!

INNE AKTUALNOŚCI, KTÓRE MOGĄ CI SIĘ SPODOBAĆ